Kohtumised männiokka jälje ja karuga
29.12.2014
PÕHJARANNIK, Külli Kriis:
Bioloogiaprofessor Margus Pensa on endas oskuslikult ühendanud rahvusvahelise mainega teadlase ja loodusromantiku, rääkides ühtviisi kirglikult nii männiokaste uurimisest kui kohtumisest karuga.
Mis viis tööstuslinnas sündinud ja kasvanud poisi loodusteadust õppima?
Mul olid vanemad loodushuvilised, juba väikse lapsena viidi mind metsa jalutama. Sügisesed marja- ja seeneretked olid niikuinii ja kuna isapoolne onu oli Kurtna järvede ääres metsavaht, siis nii see huvi tekkis.
Lapsena tahtsin maadeavastajaks saada, uurisin, millised mandrid olemas on ja milline on seal loodus; koduses raamatukogus oli palju reisikirju, mida juba maast madalast sirvisin. Vahepeal tuli soov loomaarstiks saada, aga kuna metsandus võimaldas rohkem looduses viibimist, siis jäi Kaarepere sovhoostehnikum – hilisem Luua metsanduskool – peale. Metsavahid kaotati aga juba minu õppimise ajal ära, nii et sellesse ametisse enam minna ei saanud ja siis tuligi edasi Tartu ülikool ja bioloogia.
Tööstuspiirkond jäi ikka taustale kummitama – suur osa teie teadustöödest on siinse kandiga seotud, näiteks männiokaste eluea seos õhusaastega.
Sel ajal kui ma ülikooli läksin, räägiti juba üsna tõsiselt saastest siinkandis. Euroopas oli siis kuum teema niinimetatud metsasurm: Tšehhis ja Saksamaal surid suurtel aladel eelkõige okaspuumetsad ja seda seostati õhusaastega.
Magistritöö jaoks teemat otsides juhtusin lugema Soome metsateadlase Risto Jalkane-ni artiklit, kus ta kirjeldas tollal uudset meetodit, mille abil oli võimalik hinnata okaspuude okaste eluiga. Okkad püsivad puudel ju mitu aastat ja seda, kui need enneaegu maha varisevad, peetakse üheks puude tervise näitajaks.
Jalkanen oli välja töötanud meetodi, kuidas seda eluiga tagasiulatuvalt vaadata, et tekiks võrdlusvõimalus. Lühidalt öeldes jääb puu aastarõngastesse okka kasvamisest jälg ja selle jälje pikkuse järgi saab hinnata konkreetse okka vanuse.
Seesama teema viis teid kolmeks aastaks Rovaniemisse Soome metsainstituuti teaduriks.
Risto Jalkanen, kes mu doktoritööd juhendas, pakkus võimalust osaleda ühes rahvusvahelises uurimisprojektis. Eesmärk oli vaadata, kuidas eeldatav kliimasoojenemine on mõjutanud puude kasvu metsa tundraks ülemineku aladel. On mõjutanud küll: nii võra kujus kui aastarõngaste laiuses paistis selgelt silma, et puude kasv on viimastel aastakümnetel kiirenenud.
Olete uurinud taimkatte taastumist põlevkivikarjäärides. Kas pilt on tegelikult ka nii ilus, nagu kaevandaja ja pärastine rekultiveerija ise väidab?
Karjääridele metsakultuuride rajamine on Eestis juba pikaajaline traditsioon, saime Elmar Kaare eestvõttel rajatud metsakultuure ära kasutades vaadata, kuidas eri puuliigid, mida inimene on karjääripuistangule istutanud, mõjutavad ülejäänud elustiku kujunemist. Kui valdavalt on istutatud mändi, siis need männikud muutuvad suhteliselt liigivaeseks nii taimkatte kui ka putukate ja lindude poolest. Lepapuistutesse tekib palju paksem huumuskiht ja hoopis arvukam elustik.
Eesti klimaatilised tingimused on sellised, et igal seisma jäänud maatükil hakkavad taimed üsna hõlpsalt kasvama. Karjääripuistute puhul saab välja tuua ka maaparanduse tulemuse: enne kaevandamist olid seal valdavalt soised metsad, pärast rajatud puistud on aga tootlikumad. Käpalised tulevad neile aladele massiliselt tagasi, neile sobib selline avatud elupaik ja ka niisugune pinnas. Ka loomad tulevad tagasi – olen ise leidnud seal karu talvitumise koha ja näinud põtrade tegevuse jälgi. Karjääripuistutes armastab elada ka Eestis väga haruldane väikepistrik.
Peale teadustöö on teid mõttekaaslastega teistest riikidest kokku viinud ka linnuhuvi. Keda siia vaatama tullakse?
Linnud jäävad looduses liikudes ikka silma ja äratavad oma mitmekesisuses tähelepanu. Suurbritannias näiteks on linnuhuvi saanud kolossaalsed mõõtmed, brittide kõige levinum huvi kalapüügi järel ongi igasugused loodusvaatlused.
See on ka Eestile kasuks tulnud, sest iga aastaga tuleb sealt siia järjest rohkem ja rohkem linnuhuvilisi. Kui alguses käidi põhiliselt Lääne-Eestis – Matsalus ja Saaremaal -, siis nüüd jõutakse üha sagedamini ka siiakanti. Eelkõige sellepärast, et neid huvitavad väga rähnid ja meie kandis võib suhteliselt hõlpsasti mõne päevaga ära näha koguni kaheksa liiki rähne.
Kõige rohkem tahetakse näha valgeselg-kirjurähni ja laanerähni, huvi pakuvad ka hall-ja musträhn, väike-kirjurähn ning viimastel aastatel Eestisse jõudnud tamme-kirjurähn.
Mujal Eestis neid nii palju ei ole?
Kõiki neid liike, samuti metsiseid, tetri, laanepüüsid ja kakke võib ka Tartumaal näha, aga just meie kanti ajendavad välismaalasi tulema kaks lisaboonust: pruunkaruonn ja võimalus näha hea õnne korral lendoravat. Selleks peab muidugi Uudo Timmiga koostööd tegema. Kui vaadata meiega metsaliikide poolest konkureerivaid alasid, siis just lendorav on meie eelis.
Enamik välisturiste, kes siia tulevad, on sedavõrd loodusesõbrad, et saavad aru: mets ei ole loomaaed ja siin ei ole midagi garanteeritud. Aga juba see teadmine, et viibid lendorava elupaigas, et on võimalus näha lendorava pabulaid, maksab midagi. Metsaomanikud, kelle metsades need loomad elavad, võiksid teha nende vaatlemisest samasuguse tulusa tegevuse nagu meie nüüd juba rahvusvaheliselt tuntud karuonn.
Kui tihti te kahes kohas ametis olles töö ja pere kõrvalt ise loodusesse jõuate?
Perele õnneks meeldib samuti looduses käia; tütar on küll veel nii väike, et pikematel matkadel tuleb ta kukile võtta. Aga töö…
Tallinna ülikooliga seotud amet eeldab suvel välitööde tegemist. Kevadel, kui Eestis on kõige ilusam aeg – sinililledest sireliteni -, on küll piinav sees istuda, aga õppetöö tõttu on siis just kõige rohkem tubast tööd. Kuna sel ajal tuleb ka kõige rohkem loodus-huviliste gruppe, olen püüdnud oma tegemisi nii sättida, et ühe või paar gruppi ikka saan võtta ja mõned päevad väljas olla.
Kus on teie lemmikpaigad?
Üks selliseid on piirkond Auvere ja Sirgala vahel. Vana metsaala, mis lõunast piirneb küll Narva karjääri ja lõhkeainetehasega, aga kus on väga huvitavad lehtpuu enamusega lopsakad metsad. Linde on seal väga palju, olen mitu korda teeservas isegi must-toonekurge näinud.
Huvitav koht on Puhatu soostik, Agusalu, Muraka ümbrus. Veelindude poolest on rannikuala meil suhteliselt igav: sirge ja vähe liigestatud, ainult Kalvi pakub suuremat elamust.
Millised suuremad elamused meelde on jäänud?
Sel kevadel sattusin põdrakorjust sööva karu peale – nii et me kumbki ei näinud teineteist. See oli hetk, kus mul käis jutt läbi, sest me tõesti olime väga lähestikku, kui üksteist märkasime, ehk viisteist meetrit oli vahet.
See oli Puhatu kandis, kõndisin omis mõtteis mööda metsateed, järsku kuulsin ragistamist ja nägin, et karu tagurdas puude vahele. Meie vahele jäi ka kanal, see ilmselt määras tema minekusuuna.
Jäin kohe seisma – äkki on emakaru, pojad kusagil -, märkasin pooleldi kanalis vedelevat põdrakorjust. Ja siis tuli karu tee peale mulle ette, tõusis tagakäppadele, ilmselt otsis soodsamat tuult, et mind haista. Siis oli meie vahemaa juba suurem, umbes viiskümmend meetrit.
Mul oli autoni jäänud kilomeeter maad minna, mingit enesekaitsevahendit kaasas ei olnud. Plaksutasin ja hõi-kusin, karu pidas targemaks metsa minna. Natuke närvikõdi oli ka sellega, et karu kadus tee ääres olnud suure puuvirna taha ja ma täpselt ei näinud, kas ta läks metsa või tuleb virna tagant ringiga minu poole. Võtsin maast toika, teises käes olid samal metsaskäigul leitud põdrasarved; mõtlesin, et kui ta nüüd tuleb, viskan need tema poole, hakkab ehk neid nuusutama. Läksin ettevaatlikult virnast mööda, karust ei olnud jälgegi.
Maikuus nägin inglaste grupiga metsas olles veel teistki karu, aga tema siis meid ei näinud ja saime vaatlusvahenditega väga pikalt jälgida. See oli elamus!
Kuidas on loodusega seotud teie pärandkultuurihuvi?
See huvi on rohkem juhuslikku laadi. Olen kogunud meie kandi koduloolisi uurimusi ja naudin nende lugemist.
Ise ma pärandkultuuri kaardistamisega väga aktiivselt ei tegele, oma suguvõsa uurimisega olen rohkem süvitsi läinud. Aga üksikud metsatalud, mille jäänuseid siin-seal metsast leian, ärgitavad mõtlema nende inimeste eluolule.
Paaril korral olen sattunud sellise maja peale, mis on hiljuti tühjaks jäänud, ja kui sinna mõne aasta pärast tagasi lähen, on katus juba sisse langenud. Kui kiiresti see kõik toimub, kui inimene ära kaob!
Luua kooli viimasel aastal olin Kivinõmme metskonnas praktikal. Paar korda nädalas käis seal autokauplus ja paari kilomeetri kauguselt, otse Puhatu raba servast tuli üks vanem naisterahvas, kes seal ihuüksi ilma elektrita elas, käruga kaupa ostma.
Kui ma hiljem, ülikooli ajal matkates sinnakanti tagasi sattusin, oli see maja juba maha jäänud ja lagastatud. Läksin minagi sinna sisse, leidsin pööningult eelmise sajandi kuuekümnendate-seitsmekümnendate aastate kirjavahetuse: sealt talust oli kirjutatud naabriga, kes oli läinud linna; ta oli kirjutatud oma elust, kuidas hundid uluvad ja… Mul on nii kahju, et ma neid kirju kaasa ei võtnud, aga tol hetkel tundus see võõraste inimeste ellu tungimisena. Nüüd on see maja juba maha põlenud.
Sõbrad nimetavad teid loodusromantikuks – kuidas see tõsise teadustööga kokku klapib?
Kui ma bioloogiat õppima läksin, siis olingi pigem romantik, mul ei olnud tõsist eesmärki teadlaseks saada. See kujunes iseenesest; mulle on loodus kaasa andnud suhteliselt hea kriitilise mõtlemise ja analüüsivõime. Kui hakkasin juba tõsisemalt magistritööga tegelema, siis nägin: pealiskaudselt seda käsitleda ei saa.
Teaduses toob ühele küsimusele vastuse leidmine kaasa uue küsimuse ja see protsess viiski mind üha rohkem ja rohkem teaduse suunas. Siiani olen suutnud teaduslikke probleeme käsitledes oma romantismi kriitilise mõtlemisega eemale tõrjuda.
Ammune sõber MAIT SEPP:
Kui Margust väga minimalistlikult iseloomustada, siis võiks välja tuua neli peamist märksõna.
Esiteks on ta loodusromantik, kellele kasteheinamärg päikesetõus ja hüljatud metsatalud tõesti südamesse lähevad. Ilmselt on ta igasse Ida-Virumaa metsakvartalisse oma jälje maha jätnud. Teiseks: täiesti stereotüüpne ornitoloogiahull, kellel ongi binokkel kogu aeg kaasas ja kes oskab peast öelda, kas parasjagu laulab salulehelind või lehesalulind. Kolmandaks on Margus teadlane nimekirja tipupoolelt. Neile, kes mõistavad: 35aastaselt professor, 27 CC artiklit, hindeks 8. Jõuaks vaid järele. Ja neljandaks on ta loomulikult ka väga hea semu, kellega läheks kas või homme metsa hulkuma või lobiseks niisama teadusest ja maailma asjadest. Ei saa muidugi mainimata jätta ka ta head kodust kasvatust ja alati rahulikku meelt, mis mulle torkas silma juba siis, kui me ligi 35 aastat tagasi mudilastena esimest korda Kohtla-Järvel ühise hoovi peal kokku trehvasime.