Sügisesed tööd istutatud metsas

kultuurihooldus

Sinu Mets:

Kevadel istutatud uus mets tasub sügisel üle vaadata.

  • Üks põhjus, miks minna istutusalale, on see, et enne talve tuleks metsakultuur üle vaadata ja vajadusel niita või kitkuda puutaime ümbrus rohust puhtaks (seda mitu aastat järjest). Tähtis on, et kuluhein ei hakkaks talvel lumega puutaime koolutama ja et hiired ei saaks võimalusi lume all puutaime hävitada.
  • Teine põhjus võiks olla see, et kui sügisesed hooldustööd tehtud, tasub teha inventuuri ja vaadata, kui palju elujõulisi taimi on alles jäänud. Kui alles on alla kahe kolmandiku istutatud taimekogusest, võiks esimesel või teisel aastal kultuure täiendada.
  • Küsitud on, kas istutada võiks ka sügisel. See sõltub kasvukohast, konkreetsest raiesmikust ja suurel määral ilmastikust. Samuti taimedest ehk sellest, kas need on paljasjuursed või potitaimed. Tähtis on, et taimed jõuaksid enne talve juurduda. Kuigi sügis on selles mõttes hea istutusaeg, et jagub niiskust, ei tohi istutamist liiga hiljaks jätta.
  • Üldisemalt ei soovita asjatundjad sügisistutust viljakatesse kasvukohtadesse, kuna seal on suur külmakohrutuse oht. Lumeta talved seda ohtu veel võimendavad.
  • Mõtlema peab ka võimalikele ulukikahjustustele. Eestis on suure lume talvedel suurelt kannatada saanud metskitseasurkond taastunud ja juba on metsakultuurides märgata olnud ka nende tekitatud kahjustusi. Põhiline aeg, mil kultuurid kõige rohkem löögi alla võivad sattuda, on talve lõpus. Taimede kaitseks on kasutatud vastavaid peletusvahendeid ehk repellente. Turul on neid olemas nii pritsitavaid kui ka määritavaid. Samuti on metsaomanikud kasutanud käepärasemaid abivahendeid, nagu näiteks lambavill ja pesuseep, mille tõrjeefekt tugineb lõhnal, või helkivad-liikuvad lindid vms, mis loomi lihtsalt hirmutavad.

Kui oma teadmistest jääb metsa kasvatades väheks, tasub pöörduda lähimasse metsaühistusse. Metsaühistute kontaktid leiab SIIT.

0Shares