Mäetaguse uus katlamaja kütte hinda ei alanda
06.03.2013
SEVERNOJE POBEREŽJE: Biokütusel töötavat katlamaja rajades tahetakse Mäetagusel tulevasi hinnatõuse ära hoida.
“Kütte hind muutub inimestele odavamaks siis, kui nad oma majad korda teevad ja ära soojustavad,” ei luba Mäetaguse vallavanem Aivar Surva uuele katlamajale ülemineku järel väiksemaid küttearveid.
“Hinna allasaamine ei sõltu sellest, millist kütust kasutatakse. Energiaturg on ju seotud: kui nafta hind kerkib, tõusevad ka kõik sellega seotud hinnad, samuti reageerib turg nõudlusele. Seda oli selgelt näha, kui Narva elektrijaamades puidu kasutamine lõpetati. Biomassi kütteks kindlasti jätkub, iseasi, mis hinnaga seda osta saab – biokütet hakatakse ju aina rohkem kasutama.”
Surva sõnul mõeldakse uut katlamaja ehitades pigem kaugemale tulevikule: “Loodame sellega pigem tulevasi hinnatõuse ära hoida; usun, et paari-kolme aasta pärast annab biomassi kasutamine põlevkiviõli asemel juba tuntava efekti. Ja kuna praegu toetatakse taastuvenergia kasutamist, siis tuleb see võimalus ära kasutada.”
Surva leiab, et kui kütte praegune hind inimesi oma elamuid soojustama ei ajenda, siis pole see hind järelikult veel piisavalt kõrge.
“Soojustamine vähendab küttearveid vähemalt 40 protsenti, osa majade puhul isegi 50-60 protsenti. Kredexist on võimalik laenu saada ja küttearvetelt soojustamise järel kokku hoitava rahaga laenu tagasi maksta; see tasub end kolme kuni seitsme aastaga ära.”
Mäetaguse uue, biokütusel töötava katlamaja projekt on valmis ja detailplaneering algatatud ning usutavasti kinnitab volikogu selle juba aprillis. Kui ehitaja hange venima ei jää, on tõenäoline, et sügisel tuleb toasoe juba uuest katlamajast.
Kütteks hakatakse kasutama peamiselt saepuru, laaste ja energiavõsa; kuni 15% võib olla ka põhku ja viljajäätmeid. Keskkütte taastuvenergiale üleviimist toetas 403 000 euroga KIK; ehituse kogumaksumus selgub hanke tulemusena. (PR)