Milline näeb välja noorendik ehk kust jõulukuuske mitte valida!

Eramets-kuusenoorendik-RMK-Postimees

Eile kirjutas Postimehe arvamusportaalis Tartu Ülikooli majandusteaduskonna turunduse õppetooli juhataja Andres Kuusik, kes läks lastega riigimetsast jõulupuud tooma, kuid naasis trahvisüüdistuse, nutvate laste ja mõtlema paneva kogemusega. Nimelt otsustas pere kuuse kasuks, mis kasvas pildil olevas noorendikus. Kuusk valiti välja tee servast, kus pere arvates ei olnud tal lootust suureks kasvada ning ka RMK kaardirakenduse järgi paistis koht õigena.

Siiski sekkus õigel ajal RMK töötaja, kes kuuse valikuga rahul ei olnud. On ka RMK kodulehel kirjas, et kuuske ei tohiks raiuda noorendikust. Kahjuks väljendas metsamees ennast liiga järsult ning pere lahkus metsast ilma kuuseta ning musta närviga. RMK juht Aigar Kallas vabandas pere ees ja kinnitas, et tegu oli üksikjuhtumiga. Tema sõnul on riigimetsast jõulukuuse koju toomine on saanud tuhandetele peredele traditsiooniks, mida hinnatakse kõrgelt. “Aga nagu elus ikka, on hetki, millest õppida. Isegi kui kuused selles konkreetses kohas ei olnud võtmiseks, oleks saanud seda olukorda meeldivamalt lahendada kui praegu ja suunata pere sobivamasse asukohta,” ütles Kallas.

Riigimetsast kuuske valides tuleks järgida lihtsaid reegleid (allikas: RMK):

  • Võta puu vaid sealt, kus tal ei ole lootust suureks kasvada: teede ja kraavide servadest, elektriliinide ja vana metsa alt.
  • Keelatud on jõulukuuskede raiumine metsanoorendikust, kuhu nad on inimese poolt istutatud.
  • Jõulukuuske ei tohi võtta kaitsealalt, mis on samuti looduses valdavalt tähistatud.

Kui soovite kuuske võtta erametsast, tuleks enne puu raiumist metsaomanikuga täpsemates tingimustes kokku leppida!

Noorendik võib välja näha erinev. Kuigi seal kasvavad puud võivad tunduda jõulukuuseks sobivad, on nende roll kasvada tulevikumetsaks. Istutatud metsakultuur tähendab, et omanik on oma metsa kõvasti investeerinud. Pidagem raskest tööst lugu!

0Shares