Metsanduse arengukava algatamise ettepanekule oodatakse tagasisidet kuni 15. novembrini
02.11.2018
Metsanduse 2021.–2030. aasta arengukava algatamise ettepanekule oodatakse eelnõude infosüsteemis kuni 15. novembrini tagasisidet. Seejärel esitab ministeerium arengukava algatamise ettepaneku Vabariigi Valitsusele.
Metsanduse arengukava aastateks 2021-2030 (MAK2030) algatamise töörühm on enam kui poole aasta vältel teinud väga tõhusat tööd, leppides kokku metsanduse 101 probleemis, millele tuleb arengukavaga leida lahendused. „Ettepanekust moodustab suure osa MAK2030 algatamise väga pühendunud töörühma panus. Üheskoos arutati läbi, kohati lausa vaieldi tuliselt, nii nende endi kui ka avalikkusest laekunud mõtete üle, kuidas tuleks järgmisel kümnendil meie metsades toimetada,“ tunnustas keskkonnaminister Siim Kiisler MAK2030 töörühma ligi poolesaja liikme pingelist, kuid edasiviivat tööd.
„Möönan, et nende probleemide kaardistamine on olnud keeruline teekond. See on olnud ka kirglik teekond. Praeguses etapis ei suutnud töörühm päris kõikides küsimustes üksmeelt saavutada, ent eks sedavõrd keerulise teema ammendav lahkamine võtagi veel aega,“ ütles keskkonnaminister Kiisler. „Hea on tõdeda, et suures pildis jõudsid töörühma liikmed metsanduse probleemide kirjeldamisel siiski üksmeelele. See on hea alus, kust minna edasi võimalikult paljusid osapooli rahuldavaid lahendusi otsima. Seejuures peavad ka poliitikud langetama otsuseid, lähtudes teadlaste ettepanekutest, mitte lihtsustatud populistlikest hüüdlausetest.“
Uue arengukavaga soovitakse leida ühiskondlik kokkulepe meie metsade majandamises. „Arengukava koostamine peab olema avatud, teadmistepõhine, võimalikult paljusid osalisi kaasav ja tasakaalukas,“ kirjeldas Keskkonnaministeeriumi asekantsler Marku Lamp ministeeriumi ootuseid arengukava koostamisele. „Arengukava otsused kinnitatakse Riigikogu tasemel.“
Pärast MAK2030 algatamise ettepaneku avalikkusele tutvustamist taotletakse sellele Vabariigi Valitsuse heakskiitu. MAK2030 algatamise järel asutakse 2019. aasta alguses ettepanekus kirjeldatud probleemidele lahendusi otsima ja koostatakse koostöös huvigruppidega arengukava terviktekst. Seejärel saadab Keskkonnaministeerium valmiva arengukava seaduseelnõu koos seletuskirjaga kooskõlastamiseks ministeeriumidele ja teistele huvilistele ning lõpuks viib viimistletud eelnõu Vabariigi Valitsusse, kes saadab selle hiljemalt aastal 2020 Riigikogule vastuvõtmiseks.
Metsanduse arengukavas määratakse metsanduse arengu eesmärgid ning kirjeldatakse, kuidas neid saavutada. MAK2030 ülesanne on saavutada ühiskondlik kokkulepe metsade jätkusuutliku majandamise suunamiseks, arvestades nii sotsiaalseid, majanduslikke, keskkonnakaitselisi kui ka kultuurilisi aspekte.
Lisainfo MAK2030 algatamise senise ettevalmistava protsessi, metsanduse kaardistatud probleemide, alusuuringu ja MAK2030 algatamise töörühma kohtumiste kohta on leitav Keskkonnaministeeriumi kodulehelt siit: www.envir.ee/et/metsanduse-arengukava-aastateks-2021-2030.
Omalt poolt saab metsanduse arengukava algatamise ettepanekule tagasisidet anda EELNÕUDE INFOSÜSTEEMIS.
SIIT saab järele vaadata oktoobris Kultuurikatlas toimunud MAK2030 infopäeva.