Eesti liitus kliimasõbraliku metsanduse deklaratsiooniga
17.12.2018
Poolas Katowices toimunud ÜRO kliimakonverentsil vastu võetud kliimasõbraliku metsanduse deklaratsiooniga liitunud riigid kinnitavad, et metsandus mängib olulist rolli Pariisi leppe eesmärkide saavutamisel. Keskkonnaministeeriumi teatel liitus deklaratsiooniga ka Eesti.
„Metsarohke Eesti jaoks on deklaratsiooniga liitumine väga oluline. Kliimamuutuste mõju vähendamisel ja sellega kohanemisel oleme astunud uude ajastusse, kus metsal on märkimisväärne roll” selgitas keskkonnaminister Siim Kiisler.
„Mets on süsiniku siduja ja talletaja. Seejuures ei tohi tähelepanuta jätta metsade endi haavatavust kliimamuutustele. Kliimapoliitika peab tagama selle, et süsihappegaasi paiskuks õhku vähem ning oleks tagatud metsade maksimaalne vastupanuvõimekus kliimamuutuste mõjudele,” rõhutas Kiisler.
Deklaratsiooniga juhitakse tähelepanu sellele, et metsad oleks terviklikult ja jätkusuutlikult majandatud.
„Eesti on rangelt kaitstavate metsade pindala osakaalu poolest Euroopa Liidus esirinnas. Meie metsi majandatakse säästvalt, tagades nende mitmekesisus, elujõulisus ja liigirikkuse püsivus. Metsade majandamisel lähtume sellest, et need pakuksid nii praegustele kui ka tulevastele põlvkondadele majanduslikku, sotsiaalset, keskkonnaalast ja kultuurilist kasu. Nende põhimõtete järgimisel toetatakse ka ÜRO seisukohti metsade jätkusuutlikuks majandamiseks,“ lisas Kiisler.
Metsade deklaratsiooni (The Ministerial Declaration on Forests for the Climate) algatuse esitas kliimakonverentsi korraldajariik Poola.
Tegemist on poliitilise deklaratsiooniga, mis eeskätt keskendub metsade rollile kliimamuutuste leevendamisel ja nendega kohanemisel globaalsel tasemel.
Kuna metsal on oluline roll süsinikuringes, tuleb maailmas vähendada metsade hävinemist ja nende seisundi halvenemist. Ühtlasi tuleb läbi jätkusuutliku majandamise parandada nii metsade süsiniku sidumise võimet kui ka kliimamuutustega kohanemise võimekust. Seejuures peab arvestama metsa oluliste rollidega ka muudes erinevates valdkondades.