Puitmajatootjad: Kevadsuvel raiutud ehituspuit ei ole kehvema kvaliteediga
10.06.2019
Puidutööstuse sektori esindajate väitel ei ole kevadsuvel raiutud puit madalama kvaliteediga, kui muul ajal raiutud puit, vahendavad Äripäeva metsamajandusuudised.
Talvel raiutud puidu veesisaldus on küll u 10-15% väiksem kevadisest, kuid tänapäevaste puidutöötlemise tehnoloogiate juures ei ole kevadine niiskem puit probleemiks. Ehituspuiduks, olgu siis akende tootmiseks või majade ehitamiseks, jõuab kvaliteetne kuivatatud puitmaterjal, kirjutab Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Lauri Kivil.
Kõik vähegi lugupidavad puitmaju projekteerivad, ehitavad või tootvad ettevõtted saavad aru, et puitmaterjali olulisimad füüsikalised mõõdikud on selle tugevus ja niiskussisaldus. Puitmaterjali niiskusest tingitud probleemid tulenevad pigem ehituspuidu ebaõigest hoiustamisest ja liigniiske (kuivatamata) puidu kasutamisest toodetes või konstruktsioonides, mitte talvisel või kevadisel ajal raiutud puidu kasutamisest.
Puidu mehaanilised omadused ei sõltu selle langetamise ajast ning hetkelisest niiskussisaldusest, kuna konkreetse langetatud puu anatoomiline ehitus ja rakustruktuur jääb samaks. Talvel metsa langetamise eelis on see, et jahedam ilm vähendab puidu sinega (puitu sinakaks värvivad seened, mis ei kahjusta tugevusomadusi) nakatumise võimalusi. Probleemi lahendab see, kui kevadsuvisel ajal raiutud puit liigub kiiresti puidutöötlemisse. Kui peale langetamist satuks näiteks talvel maha võetud puit suvisesse palavasse ja liigniiskesse kliimasse, siis võib sine tekkida ka sellesse puitu. Seega küsimus, kas puit on raiutud kevadel, suvel, sügisel või talvel ei mängi tänapäevase puidutöötlemise tehnoloogia juures olulist rolli.