Äänekoski kogemus tartlasi ei julgusta
09.02.2018
Püüdes hajutada hirme, mis kaasnevad plaaniga rajada Tartu lähedale Emajõe äärde suur puidurafineerimistehas, tuuakse ühe positiivse eeskujuna välja Soomes Äänekoskis tegutsevat, väidetavalt haisuvaba ja keskkonnasäästlikku biotoodete tehast. Ometi näitavad mitmed veebipostitused, et mõnikord on selle Soome piirkonna elanikud olnud tehase mõjust väga häiritud, vahendab Tartu Postimees Erik Puura leitut.
Puura jagas eile sotsiaalmeedias, et ei ole senini andnud ühtegi allkirja puidurafineerimistehase poolt ega vastu. Ta on tahtnud kõik argumendid teaduslikult läbi mõelda ning senistes pöördumistes on tema hinnangul olnud sõnastusi, mida võinuks põhjalikumalt kaaluda.
“Oma ametikoha tõttu olen kaheses seisus. Ülikooli ettevõtlussuhete eest vastutavana (autor töötab Tartu ülikooli arendusprorektorina – toim) pean suhteid arendama, sest ülikool peaks aitama kaasa ettevõtluse arengule. Teisalt, ülikooli arengu juhina pean tagama, et keskkond Tartus õppe- ja teadustööks muutuks järjest paremaks,” vahendab Tartu Postimees Erki Puura öeldut.
Arvamust avaldab ta aga mitte kui ülikooli juht, vaid kui Tartu linna kodanik ja keskkonnateadlane. “Siin on minu pere, siin on minu sõprade ja kolleegide pered, see on meie ainus kodu sel planeedil,” kirjutas ta.
Äänekoskis polda rahul
Erik Puura võttis kätte ja tegi ise väikse taustauuringu, et teada saada, kas planeeritavale rafineerimistehasele eeskujuks toodav Äänekoski uus biotoodete tehas on haisuvaba. Otsides sellele väitele tõendust, sattus ta lugema Äänekoski piirkonna veebifoorumit, kus 3. septembril ilmus teemapüstitus «Miks uus biotoodete tehas iga päev haiseb?». Kuna Puura valdab vabalt soome keelt, tõi ta välja mõned katked postitustest:
- [5.9.2017] See on kindlasti tõsi, et autod tuleb hoida paari aasta jooksul katuse all (viide sagedastele glaubrisoola eraldumistele rikete korral). Häiringuolukordades tekib suuri haisupilvi ning võimalikud on ohuseisukorrad kohalikele elanikele. Kas tehas on andnud teavet, kuidas sellistes olukordades käituda? Reovee mõju saab olema nähtav Päijänteeni, paari aasta jooksul, kui tehas töötab täisvõimsusel, on kindel, et tekib reovee väljalaskudega ka õnnetusi. Kindel võib olla järveäärse tehaselähedase kinnisvara väärtuse languses.
- [6.9.2017] Äänekoski linnaleht teavitas, et järgmisel nädalavahetusel tuleb ka tolmu. Kui varem õue kuivama riputatud pesu vaid haises, siis nüüd see ka määrdub. Aitäh sulle, tehas!
- [12.9.2017] (Ebatsensuurne sõna), missugune jõmin oli kuulda 11. septembri õhtul! Kindlasti pole see vastavalt seadustele, et lapsed karjuvad hüsteeriliselt, mis toimub.
- [25.9.2017] Antakse teada, et kui uus tehas saadakse korralikult tööle, siis käivitusperioodi haisud ja hääled lõpevad. Kui kaua see häälestamine kestab? Nüüd on juba kaks kuud iga päev hais. Astmaatikud ei tohiks üldse väljas käia, isegi tervel inimesel hakkab paha.
- [2.10.2017] Varem sai last väljas magama panna, kui oli puhas õhk (üsna sageli). Nüüd pole see võimalik, kuna on meeletu hais, ja mida kõike me veel selle haisuga koos kopsudesse tõmbame!
- [4.10.2017] Küll oli taas (rumal sõna) õhus 2.-3.10. Mis saastet ja mürke meie peale võis tulla.
- [17.11.2017] (Rumal sõna), milline kassikuse hais oli, kui täna Äänekoski kandis asju ajasin. Kahju kohalikest elanikest.
- [19.11.2017] Ka eelmise tehase kohta öeldi, et on haisuvaba, aga haises 30 aastat.
- [30.11.2017] Võiksid varsti selle biotehase kinni panna. Jätkuv (rumal sõna) lendleb õhus. Lisaks on lähiveekogud juba peaaegu hävitatud. Peagi pole mõtet kalale minnagi.
Jne. Puura hinnangul võiks kõigesse sellesse võiks suhtuda teatud reservatsiooniga, ikkagi foorum, kui tehas ise oma kodulehel pidevalt teateid üha uutest õnnetustest ei avaldaks.
- [25.12.2017] Äänekoski biotoodete tehase küttekorpuses oli öösel süttimine. Kesk-Soome päästeüksuse ja tehase enda töötajad kustutasid tulekahju.
- [27.12.2017] Tulekahju järelkustutustööd jätkuvad.
- [9.1.2018] Tehase haisugaaside kogumissüsteemis oli kella 17–18 vahel rike. Vabandame haisuhäiringu pärast.
- [12.1.2018] Protsessihäiringu tulemusena pääses keskkonda 12.1.2018 hommikupoolel erakordne kogus tolmu. Tegu on glaubrisoolaga, mis pole ohtlik, aga määrib. Praeguseks on normaalsed tasemed taastatud.
- [4.2.2018] Tehase haisugaaside kogumissüsteemis oli hommikupoolikul rike. Palume vabandust haisuhäiringu pärast.
“Palun vabandust ettevõtjate ees, sest minu ametikoha juurde kuulub heade suhete hoidmine ja arendamine, aga oma sisimas olen eelkõige keskkonnateadlane ega saa leitut varjata. See, mis on toimunud Äänekoski biotoodete tehase käiku andmisel, on arvestatav ja tõsine negatiivne keskkonnamõju – kusjuures Soomes on aastakümnete pikkused kogemused,” vahendab Tartu Postimees Puurat.
Loe tema arvamust täismahus SIIT.
Erik Puura arvamusele avaldas oma vastulause Margus Kohava, üks tehase planeerijatest:
«Tänan Sind Erik avameelse ja inimlikku muret väljendava arvamusavalduse eest! Saan Sinust väga hästi aru. Minul ei ole võimalik Äänekoski tehast nende endi eest kaitsta. Olin seal samas tehases 30. jaanuaril. Alates 15. augustist on tehas käivitusfaasis ja veel tavarütmis ei tööta. 6 tunni jooksul, mil olin tehase territooriumil, ei tundnud ma ühtki ebameeldivat lõhna.
Omalt poolt saime tehase esindajatelt nõusoleku, et Tartumaa esindajatest ja keskkonnaametnikest koosnev delegatsioon saab Äänekoski tehast märtsis või aprillis külastada. Mul oleks väga hea meel, kui ka Sina saaksid ühe külastajana kaasa tulla.
Tehase esindajate sõnul saab Helsingi linn joogivee samast järvistust, kuhu Äänekoski puidurafineerimistehas puhastatud vee laseb. Tehase kõrvalt, samast järvistust, püüavad kohalikud kalamehed forelli. Forell elab vaid puhtas vees.
Kuid mõistan ka seda, millest tulenevad Äänekoski tehase lähistel elavate inimeste mured. Tehase käivitamisfaasis seadmete häälestamisel võib esineda tõrkeid. Neid on esinenud ilmselt ka Äänekoski tehase puhul. Võib muidugi vaielda selle üle, kas käivitamisfaas on osutunud liialt pikaks. Kohalike inimeste huvides on kindlasti, et see aeg oleks võimalikult lühike.
Ainus, mida tehase rajamise võimalikkuse uurimisel palume, on kannatust oodata uuringutulemuste selgumiseni. Võimalikud tehnoloogiatarnijad, kellega oleme seni suhelnud, on kõik kinnitanud: kaasaegse tehnoloogia abil saab vältida nii õhu-, vee- kui mürareostust. Tahan veelkord korrata seda, mida olen korduvalt varemgi öelnud – tehase rajamise võimalikkust uurivad Eesti ettevõtjad ei ehita Tartusse ega Tartu lähistele keskkonda saastavat tehast mitte mingisugustel tingimustel. Keskkond on ja jääb prioriteediks. Tartu peab jääma Tartuks ka edaspidi. Selle linna tulevik läheb meile korda.»