fbpx

Erametsaliit tähistab 25. aastapäeva

Maa Elu:

Metsaomanike huvide esindaja riigi tasandil, Eesti Erametsaliit saab 25 aastaseks nelja päeva pärast.

Kui erametsaliidule mõtelda, tulevad silme ette paljud metsaomanikud, kes kohalike metsaühistute liikmeina on me erametsanduse aktiivsema seltskonna seast. Näiteks Nissi valla mees Rain Ajaots, kes eelmisel aastal võitis liidu metsamajandajate konkursi. Ta loomulikult räägib oma metsatöödest ka, kuid taustana jutustab eelkõige, kuidas mäletab oma praegust metsa lapsepõlvest. Kuigi oli nõukogude aeg, oli teada, et see oli ta vanaisale kuulunud mets. Puidust tarbeesemeid valmistanud vanaisa kasutas ainult oma metsa puitu, ehkki ametlikult kuulusid metsad kohalikule põllumajandile.

Täpselt sama juttu räägib Padise valla metsaomanik Ando Eelmaa: kohalikud inimesed pidasid kolhoosiajalgi kinni vanadest metsapiiridest ‒ kui keegi raius puu teise pere metsast, peeti seda varguseks.

25 aastat tagasi

Kui juba teatud hulk endistest maaomanikest oli 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses taluseaduse alusel taas oma talu maid kasutama hakanud, tekkis Eestis mõte, et tuleks asutada metsaomanike oma ühendus. Selleks, et koos õppida metsaomanikuks olemist ning seista ühiselt ülesehitatavas uues riigis oma huvide eest. Üks lisamõte tol ajal oli koos osaleda erastamistel, et saada baas oma väikeste puidutöötlemisettevõtete rajamiseks. Ambitsioonikaimad unistused nägid ette ka suurte tööstuste, näiteks Tallinna vineerikombinaadi erastamist.

Eesti Erametsaliit asutati talumetsaliiduna Sakus 24. aprillil 1992. Juriidilises mõttes erametsaomanikke veel sel hetkel polnud ‒ taluseaduse alusel kasutada saadud metsad ootasid veel omandireformi kinnitust. Kahe aasta pärast nimetati liit ümber erametsaliiduks.

Loe Maa Elust täpsemalt, milliseks organisatsiooniks Eesti Erametsaliit kujunenud on ning kuidas saab erametsa tegemistes kaasa lüüa (vihje – metsaühistute istutuspäevadel saab käed metsamullaseks teha).

0Shares