Forestplanter lubab peagi katta Eesti metsataimevajaduse

Ain Alvela, Maaleht:

Erametsade uuendamine käib aina aktiivsemalt ning seni on kevaditi taimi ka teistest riikidest sisse toodud. Leedu metsataimede keelustamine mõne aasta pärast ei tohiks Eesti turul vaakumit tekitada, sest siinsed ettevõtjad on valmis taimlaid laiendama. Üks neist, kes seda jõudsalt teeb, on OÜ Forestplanter.

Suurima kodumaise erataimla omanik Forestplanter on Hutita külas Võrumaal juba pea kakskümmend aastat vaikselt kosunud ja metsataimede kasvatamist laiendanud, olles tänavu valmis Eesti metsakasvatajaid varustama kokku nelja miljoni kuuse- ja männitaimega. Järgmisel aastal võiks Forestplanterilt müüki tulla juba viis-kuus miljonit metsataime.

Erametsaomanike aastane vajadus on umbes üheksa miljonit taime, teised kasvatajad annavad ka paar miljonit, seega jääb eestimaistelt kasvatajatelt praegu veel puudu 2–2,5 miljonit taime.

Põhimõtteliselt ollakse Forestplanteris valmis kasvatama aastas kuni kümme miljonit metsataime, aga areng toimub siiski järk-järgult – järgmisel aastal kuni kuus miljonit, ülejärgmisel seitse miljonit metsataime jne. Forestplanteri juhatuse liige Mait Laidvee kinnitab, et põhimõtteliselt on nad peagi valmis kogu erametsaomanike taimevakantsi katma.

Ettevõtte taimla laiub Sõmerpalu vallas Võhandu jõe kaldal kokku 15 hektaril. Esialgu kasvatati metsataimi vaid enda tarbeks – aastal 1998 kuulus kinnisvarafirma Arco Vara omandusse 20 000 hektari suurune metsaportfell ja sealsetele lageraielankidele läks taimi tarvis. Nõnda rajatigi ühe oma töötaja suvekodu juurde Hutita külla esialgu üks kasvuhoone ja hakati metsataimi kasvatama.

2011. aastal tuli ettevõttesse Mait Laidvee ja taimlasse külvati juba 700 000 metsataime. Sealt alates on ettevõte igal aastal jõudsalt laienenud. Seitse aastat hiljem on Forestplanteri taimlas kuus suurt kasvuhoonet, igas neist võrsub üle 500 000 taime. Ühtekokku on ühe külvi järel kasvamas üle kolme miljoni metsataime.

Kõige rohkem kuuski

Kasvatatavatest taimedest on praegu 90% kuused, müüki lähevad 1,5–2aastased kuusetaimed ja aastased männitaimed.

Nõudlus viimatimainitute järele vaikselt suureneb – ju teevad jahimehed head tööd, et põtrade-kitsede arvukus kontrolli all hoida, ning ka kaitsevahendid ulukite vastu muutuvad tõhusamaks. Nii et männikultuuri rajamine polegi enam alati suisa mõttetu tegevus – kui noorendiku eest hoolitseda, võib sellest ka asja saada.

Lisaks on Forestplanteris saadaval neljakuused arukase taimed ja aastased lehisetaimed.

Lõviosas kasvatatakse potitaimi, millel on Laidvee sõnul mitu eelist. Esiteks on suurtootjal potitaimedega lihtsam toimetada, need kasvavad kiiremini ja intensiivsemalt, teiseks on avajuursed taimed ka istutamise suhtes potitaimedest märksa tujukamad.

Loe täismahus artiklit Maalehe veebist.

 

0Shares