Juristi nõuanne: kes peab korda tegema metsatee?

MAALEHT.EE:
Kes peab korda tegema metsatee?

Ostsime lastekodulastele metsa maja. Paljudel lastel pole maal ka sugulasi, suvel läheb asfaldi peal igavaks. Majake on vana ja väsinud. Seintest puhub tuul läbi, aga õnneks katus on veel veekindel. Lapsed on metsas nii õnnelikud – rebane luusib ümber maja ja metssead songivad õue peal.

Probleem on selles, et maja juurde ei saa sõita. Auto peab jätma 0,5 km kaugusele. Talvel on metsa maha võetud. Metsaveoga aga on ilus korralik metsatee lõhutud. Käe otsas peab nüüd tassima söögikraami ja joogi- ning pesemisvee, kuna maja juures oleva kaevu remondiks raha ei jätkunud.

Kes peaks korda tegema metsatee?

Lugeja A. S.

Vastab MAIDO PAJO

maaõiguse jurist

Juhul kui eraomandis olevalt kinnistult avalikule teele juurdepääs on võimalik üksnes läbi teisele isikule kuuluva metsatee, tuleb arvestada järgmiste asjaoludega.

Metsaseaduse kohaselt tohib avalik-õigusliku isiku omandis olevas metsas ja piiramata või tähistamata erametsas sõita sõidukiga metsamaal paiknevatel teedel.

Avalik-õiguslikeks isikuteks on eelkõige riik ja kohalik omavalitsus. See tähendab, et riigile ja omavalitsustele kuuluvatel metsateedel sõitmiseks kelleltki luba küsida vaja ei ole. Samuti pole maaomaniku luba vaja juhul, kui tegu on küll erametsas asuva teega, kuid see mets on tähistamata ja piiramata.

Igal juhul peab aga metsaomaniku luba olema siis, kui tahetakse metsas sõita maastikul väljaspool olemasolevaid teid. Samas aga tuleb riigimetsas asuvate teede kasutamisel arvesse võtta teeseadusest tulenevaid kitsendusi.

Teeseaduse tähenduses on metsateeks riigi omandisse jäetud maal paiknev valdavalt riigimetsa majandamiseks kasutatav tee. Sellist metsateed võib kasutada igaüks juhul, kui riigimetsa majandamist korraldav isik või riigiasutus ei ole metsateed või selle osa sulgenud või metsateel liiklust piiranud.

Seoses sellega on oluline märkida, et Riigimetsa Majandamise Keskus ei ole avalik-õiguslik isik, vaid riigi tulundusasutus.

Tulenevalt teeseadusest on keskkonnaminister kehtestanud metsatee seisundi kohta esitatavad nõuded oma 21.02.2014 määrusega nr 3 (avaldatud RT I 2014 nr 12).

Kord näeb ette metsateede liigid ja järgud. Metsatee võib olla kattega tee, kruusatee või pinnasetee. Metsateed jaotatakse vastavalt metsamaterjali väljaveo mahtudele viide järku, sealhulgas viienda järgu metsateedel metsamaterjali väljavedu üldjuhul ei toimu.

Metsatee järgu määrab tee valdaja teelõikude kaupa. Metsatee järk märgitakse riiklikus teeregistris. Seega on tee järgud teeregistrist avalikult nähtavad.

Määrus näeb ette tee seisundinõuded, mis peavad tagama metsatee sihipärase kasutamise ja võimaldavad sellel liigelda liiklusseaduse ning metsatee kasutamise ja kaitsmise nõudeid täites.

Metsatee üldiste seisundinõuete kohaselt peavad metsateelt ja metsatee äärest olema kõrvaldatud ohtlikud puud, truupide kohal ja sildadel ei tohi olla auke ega läbivajumisi, sildade ja truupide kandevõime peab olema tähistatud liiklusmärkidega, kui see on väiksem lubatud maksimaalsest autorongi tegelikust massist jne. Eraldi täpsemad seisundinõuded on määruse lisas toodud veel vastavalt metsatee järkudele.

Ohutu liiklemise tagamiseks peab metsatee vastama teede üldistele seisundinõuetele, mis tulenevad teeseadusest.

Metsatee seisundinõuete tagamine on kohustuslik kõigile metsateid valdavatele riigimetsa majandamist korraldavatele isikutele või riigiasutustele.

Määrus paneb kohustuse tagada metsatee üldistele seisundinõuetele vastavus ühe kuu jooksul ajast, mil tee valdaja sai teada seisundinõuetele mittevastavusest.

Juhul kui metsatee või selle lõik on amortiseerunud ja hooldamisega ei ole seisundinõuded saavutatavad, tehakse metsatee või selle lõigu rekonstrueerimistööd.

Seega peab riigimetsa majandamist korraldav isik hoidma metsatee ohutuks liiklemiseks ettenähtud korras.

Samas annab teeseadus riigimetsa majandamist korraldavale isikule või riigiasutusele õiguse vajadusel sõlmida valla- või linnavalitsuse, samuti juriidilise või füüsilise isikuga kokkuleppeid metsatee kasutamiseks ja teehoiu korraldamiseks.

Seega juhul, kui teil on vaja oma kinnisasjalt avalikule teele juurdepääsuks kasutada riigimetsa majandamiseks kasutatavat teed, võite riigimetsa majandamist korraldavalt isikult nõuda selle tee kordategemist. Samuti on võimalik kokku leppida selle metsatee kasutamise ja teehoiu korraldamises, kaasates juhul, kui tegu on avaliku huviga, ka omavalitsuse.

0Shares