Kasutajad kiidavad – hakkepuit aitab raha säästa
16.04.2013
ÄRIPÄEV (Tööstus), Regina Hansen: Konkurentsitult odavaim kütus, mille hind ka tulevikus ootamatult kõrgustesse ei kerki, on puit, sh hakkepuit.
Kütteks sobilikku puitu leidub ohtralt nii puhastamata kraavipervedel kui ka võssakasvanud põldudel ning tekib kõikjal, kus raiet tehakse ja metsa majandatakse. Et väärtuslik toore lihtsalt kasutuna seisma ei jääks, on mõistlik kasutada tööstusse sobimatu puit energia tootmiseks.
Hakkpuidust räägitakse viimasel ajal palju. Erametsaomanike nõustamise ja toetamisega tegelev Erametsakeskus on osaline mitmes energiapuiduga seotud rahvusvahelises projektis, korraldab selleteemalisi seminare ja õppekäike. “Hakkpuit on keskkonnasõbralikja konkurentsitult odavaim kütus. Selle kasutamisest võidavad nii energia tarbija kui ka metsaomanik,” selgitab Erametsakeskuse juhatuse liige Jaanus Aun põhjust, miks keskus selle teemaga aktiivselt tegeleb.
Kasu: madal hind ja keskkonnasääst. Ligi sajakonnale Eestis praegu tegutsevale hakkpuidukatlamajale uute näol väga palju lisa tulemas ei ole, sest olemasolevad kaugküttepiirkonnad on enam-vähem kaetud, selgitab Erametsakeskuse arendusnõunik Indrek Jakobson. Perspektiivi on aga praeguste katlamajade ümberseadistamisel.
“Fossiilkütustel, peamiselt kütteõlil töötavate katelde eluiga saab lähitulevikus paratamatult otsaja kümne, hiljemalt 20 aasta pärast peab omanik mõtlema selle väljavahetamisele,” nendib Jakobson. “Siis ongi aeg kaaluda hakkpuidu kasutamist. Selles protsessis võidavad kõik, eelkõige tarbija, kes säästab energiakuludelt. Soojatootja saab aga enda käsutusse mitu korda odavama, stabiilse hinnaga sisendi.”
Ta märgib, et kindlasti ei saa hakkpuidule ülemineku protsess toimuda ühekorraga, käsumajanduse raames ja üle Eesti ning seda ei saa ka kõigile soovitada.
Takistused: rahapuudus ja mugavus. “Kohapealseid olusid tuleb realistlikult hinnata. Ühelt poolt peab hakkpuidu kasutamiseks olema keskküttesüsteemis piisavnõudlus soojuse järele,” räägib Jakobson. “Teisalt on vaja võimekust hakkpuit metsast välja, lõpptarbijani ehk katla suudmeni viia. See tähendab infrastruktuuri, kompetentsija inimesi.”
Praegu on hakkpuidu kasutamise laiema leviku põhitakistus omavalitsuste ja väikeste soojatootjate vähene investeerimisvõimekus katlamaja ümberseadistamisse. Indrek Jakobson leiab, et energiamajanduses on veel palju kitsaskohti, millele tähelepanu suunata.
“Eestil kui bioenergiasse investeerijal on veel kõvasti arenguruumi. On küll toetatud mõne katlamaja rekonstrueerimist, kuid selle protsessi käigushoidmiseks ja intensiivistamiseks on puudu stabiilne keskkond ja terviklik “suur pilt”, mis võimaldaks omavalitsustel planeerida oma investeeringuid pikaajaliselt ning arvestada võimaliku toetusega pikemaajalises perspektiivis, samuti regionaalse arengu aspekt,” ütleb ta. “Mõistetavalt on seni toetatud energia lõpptootjaid, kuid see riiklik eesmärk on praeguseks enam-vähem saavutatud. Nüüd on aeg mõelda ka tarneahela alguspoolele ehk sellele, kas ja kuidas puit üldse katlasse jõuab.”
Ohud: tarnekindlus ja hind. Teine põhjus, miks seni veel väikekatlamaju fossiilsete kütustega käigus hoitakse, on eelarvamus, tõdeb Indrek Jakobson.
“Nõrka kohta nähakse hakkpuidu tarnekindluses. Tegelikkuses on see teoreetiline oht arvestatav vaid suurte katlamajade puhul, kel puudub oma vaheladu,” ütleb ta. “Kui näiteks Fortum Tartu vajab tõepoolest päevas 25 veoautokoormat hakkpuitu ja seda olenemata ilmast või nädalapäevast, siis väikekatlamaja varustamiseks ja käigus hoidmiseks on vaja ühtainsat tublit kodukandi talunikku. Tööks piisab, kui võtta on kuu või vähemalt nädala kütusevaru. Mõnikord räägitakse küll võimalikust toormepuudusest, kuid seda ohtu tegelikult pole – praegu ei suuda me kogu Eestis varutud puitu kaugeltki ise ära tarbida.”
Küll aga nõuab hakkpuidu tarnimise korraldamine üksjagu lisatööd ja sellega seotud inimressurssi. Õli- ja gaasikatlamaja vaieldamatu eelis on mugavus – küte saabub ühe telefonikõne tulemusena või tuleb otse torust. Ent paljude hakkpuidu kasutajate kogemus on näidanud, et kuigi jändamist on rohkem, tasub puidule üleminek majanduslikult ära.
“Eelkõige on see tegelik võimalus viia küttekulud alla, inimesed eijõuaju lõputute hinnatõusudega kaasa minna. Kogu soojuse tootmise tulu jääks regiooni alles, pluss veel muidugi loodussõbralikkus,” iseloomustab Jaanus Aun hakkepuidu kasuteguri tahkusid.
Pikemas perspektiivis prognoosib Aun väheväärtuslikule puidule senisest suuremat kasutust elektrija sooja koostootmisel. Samuti usub ta, et tulevikus saab ressursi omanikust ka sooja- ning elektritootja.
Muhu vallale kuuluv Liiva katlamaja varustab soojaga kogu vallakeskusi Kütus tuleb üle kogu saare kohalikelt metsaomanikelt, kes oma metsaaluseid puhastavad. Samuti on valla eestvõttel võsast puhastatud kraaviperved.
1990ndate aastate alguses töötasid Liiva kõikkatlad kivisöel. Selle kütuse transport saarele oli aga kujunenud väga kulukaks, nii otsustati rajada uus, kohalike kütuste põletamisel põhinev katlamaja. Teeninduspiirkonda kuuluvad neli 12korterilist elamut, koolimaja, lasteaed, spordihall ning ühepereelamu.
Muhumaale soojust tootva katla võimsus on 0,5 MW. Põhilise kütusena kasutatakse hakk-puitu ning tükkturvast.
Kvaliteet: kuivus ja puhtus. Teoreetiliselt lubab puiduhakkur hakkida kuni 25 cm läbimõõduga materjali. Peamine materjal on seni olnud 5-10 cm läbimõõduga sarapuuvõsa, pajuvõsa ja kadakad. Üksnes 1-2 cm oksaraagude haldamine pole eriti mõttekas, kuna okste etteandmine hakkpuidu masinale toimub käsitsi ning sellisel juhul oleks töö väga aja-ja kulumahukas.
Raido Liitmaa tõdeb, et väikekatlamaja käigushoidmine on suhteliselt keeruline. Mida väiksema võimsusega on katlamaja, seda tähtsam on seal kvaliteetse kütuse kasutamine – juba väike kogus mittekvaliteetset kütust mõjutab põlemisprotsessi.
Teeninduspiirkond on väike ja kütus koos veokuludega kallis, vähe on asjatundlikku kaadrit ja koolitusvõimalusi ning palju on endiseid nõukogude aegseid energiamahukaid seadmeid ja amortiseerunud soojatrasse.
Suhteliselt korralike katlamajade sisseseadete kõrval on Eestis tavaline, et muud soojussüsteemi osad on väga viletsad, puudub raha nii majade soojustamiseks kui ka kaasaegsete majasiseste reguleerimissüsteemide ostmiseks – see loob eeldused suurtele kadudele ja süsteemi tasakaalustamatusele. Nii on ka Muhumaal – sooja tootmise pool saanud investeeringuid, kuid majasisesed süsteemid ning hooned ise on enamasti viletsad.
Seega ei saa biokütusele üleminek olla mingi reegel, leiab Liitmäe – igal kohal on oma geograafiline, looduslik jms eripära ning seetõttu võib mõne muu kütuseliigi kasutamine olla majanduslikult põhjendatum.
Alternatiivid: põhk ja muu biomass
Tamsalu linnale annab sooja ASi Tamsalu Kalor hallatav katlamaja, kus põhilise kütusena kasutatakse hakkpuitu. 1980. aastal ehitatud katlamaja köeti kolmkümmend aastat masuudiga, kuid seejärel mindi ühena esimestest Eestis üle biomassile. Uus katel paigaldati koostöös Soome keskkonnaministeeriumiga, soojatrassid (kokku 4,4 km) vahetati 2010. aastal.
Aastas annab katlamaja 11 000 MWh soojust. Kütta tuleb 800 korterit, kaht lasteaeda, koolimaja, Maxima kauplust, spordihoonet ja vallamaja. Ettevõtte juhataja Neeme Malva ütleb, et küttehind 43 eurot pluss käibemaks on kindlasti üks odavaimaid Eestis. Seejuures tuleb arvestada, et Tamsalus on palju tühje kortereid, samuti üksjagu majapidamisi, kus vaevalt ots otsaga kokku tullakse.
Katlamaja põhitoore on hakkepuit. Kütmiseks kulub aastas 22 000 m3 puitu. Katla mahtuvus on 150 m3, ühes autokoormas on umbes 90 m3 haket. Seda tarnitakse nii erametsast kui ka suurematelt tootjatelt.
“Kütuse saamisega pole olnud probleeme, ka Narvas puidu põletamise tõttu mitte,” kinnitab Malva. Kütuse varumine toimub jooksvalt. Pikki tarnelepinguid ei tehta, sest see ajab hinnakõrgeks. 30% toorainestvarutakse suvel.
Hakkpuidu hind on Malva sõnul selle kasutamise algusest kümnekordistunud: kui aastal 2001 oli hakkpuidu hind 1 euro m3, siis nüüd üle 10 euro. Samas jääb see ikkagi väga palju odavamaks kui kalliduselt järgmine alternatiiv.
Täiendav soojuskoormus on lahendatud põhukatlaga. Viimast kasutatakse suvel sooja vee tootmiseks ning talvel lisasoojuse jaoks külmemate ilmadega. Põhku toovad kaks tarnijat, selle hind on suhteliselt kallis, 44 eurot tonn.
Kütuseks kasutatakse suuri palle läbimõõduga 1,8 meetrit. Ühest pallist saab umbes ühe megavatt-tunni jagu energiat. Katlasse läheb kunikolmpallijaneedpõlevad umbes 8 tundi.
Hake põleb katlas 60-65% niiskusega – keskel kuivab, väljaspool põleb. Tuhk kukub katla alla tuhakonteinerisse, kus on vesi. Kütmisest järelejäänud tuhka on Tamsalus kasutatud näiteks suusaradade aluspinnaks.
Malva lisab, et nüüd on katlamajas aeg torusid vahetada, torud ja sinna juurde käiv varustus on aga küllaltki kallis. Samas loodetakse, et küttekulu hakkab tuntavalt vähenema pärast suitsugaaside ringlusse suunamise seadme paigaldamisega.
“Suitsugaasi pesur maksab 312 000 eurot, selle tasuvus ei tohiks olla üle 30 aasta. Kui täiskoormus on 3,3 MW, siis peaks 900 kW juurde andma, kuid väga rahul oleksin ka siis, kui pesur 500 kW annaks,” nendib ta.
Tasuvusaeg: soodsate olude korral 5 aastat
Lääne-Virumaal Jänedal tegutseva taluniku Ermo Sepa ettevõte jagab hakkpuidu kütteseadet viie põllumajandustootjaga. Puitu kogutakse lähiümbrusest.
Sepp tegeleb seakasvatusega, tal on 600 hektarit põllu- ja 80 metsamaad. Sigalat köetakse Saksa firma Heizomat katlaga, mis on soetatud maaelu arendamise toetuse abil. Katel on isepuhastuv ja töötab aastaringselt, sest põrsastel on vaja pidevalt 37-40 kraadi soojust. Katlamajast saadud tuhk läheb põldudele väetiseks. Katla tehasevõimsus on 350 kW, tegelik võimsus oleneb eelkõige hakkepuidu kvaliteedist. “Pole kuulda, et muu küte odavamaks läheb, ainult puiduhakke hind püsib samal tasemel,” kinnitab Sepp.
13 eurot m3 on keskmine hakke hind, 1 m3 hakkepuidu tootmiseks kulub Sepal umbes 0,6-1 liitrit kütust. “Kütusekulu oleneb sellest, kui pikk on puutüvi. Kui hakkida kuuseoksi, siis kulub kütust rohkem,” selgitab talunik.
Haket tehakse siis, kui traktoril jääb põllutööst vaba aega. Tööd tehakse metsas, hake veetakse ära konteineris. Hakkida saab üksnes puhast puitu, mis ei ole kivide ja mullaga saastunud.
“Kõige parem materjal on lepavõsa – suvel kogutud ja siis ühtepidi laotud. See on kütte-väärtuselt kõige suurem,” ütleb Ermo Sepp. “Kui on kehv võsa ja kehvalt laotud puud, siis võib hakkega jääda miinusesse. Eriti, kui veodistants ka veel kõige lühem pole,” leiab ta.
Katelt on võimalik kütta ka teraviljajäätmetega, näiteks 2,5 kg kaera kütteväärtus on võrreldav 1 liitri diisliga. Kui kaer läheb märjaks ja seda loomadele sööta ei saa, siis tuleb ka see kütusena kõne alla, samamoodi raps. Sepp toob võrdluse – 2,5 kg kaera võrdub 1 l diisli energeetilise väärtusega. Üks liiter diislit maksab 1 euro, kilo kaera 0,18 eurot.
“Kui materjal on oma metsast, siis peaks olema katla tasuvusaeg viis aastat,” on peremees arvutanud.
Tuhka tuleb katlast vähe, 10-20 m3 aastas, ja seda tuleb põldudele juurdegi osta. Tuha kasutamise kohta pole veel küllaldaselt katseid tehtud, aga Ermo Sepp teab, et neli tonni tuhka hektarile katab teraviljakasvatuses fosfori-ja kaaliumivajaduse.
14% muutus hakkepuit eelmise aasta jooksul odavamaks. Põhjuseks ületootmine. Samas, veel kümmekond aastat tagasi maksis hakkepuit rohkem kui kümme korda praegusest vähem – üks euro/m3.
Tasub teada
Hakkpuit annab asulale sõltumatuse
Suureneb kohalike elanike tööhõive ja sissetulekud, selle kaudu ka valla tulubaas. Töö ja sissetuleku olemasolu hoiab nii mõnegi perekonna maal. Sellega kaasneb ka nn multiefekti teke, st tööhõive annab sekundaarse efekti kaupade ja teenuste käibe suurenemise näol. Väheneb sõltuvus kütuseimpordist.
Puit, eriti veel kui hakkpuidu toore on õigesti ette valmistatud, on loodussõbralik kütus, mille tuhasisaldus on keskmiselt 1% ja ka väävlisisaldus on tühine, 0,05-0,1%.
Turbal on vastavad näitajad 4-6% ja 0,2-0,3%, kuna puit on ökoloogiliselt puhtaim kütus. Atmosfääri ei lisandu süsihappegaasi heitmeid, sest biomassi kasvamisel seotakse atmosfäärist sama kogus süsihappegaasi, kui põlemisel tekib, ning keskkonda saastatakse minimaalselt.
Paraneb piirkonna üldine heakord. Võrreldes kivisöeajastuga, on nii töö kui ka katlamaja ja selle ümbrus tunduvalt puhtamad.
Hakkepuidu kasutamisega kaasnevad probleemid suhteliselt kallid investeeringud.
Raskused hakitava puitmaterjali metsast kättesaamisega
Infot puitkütte arendamiseks saab veebilehelt www.eramets.ee/puiduenergia.
Allikad: Raido Liitmäe, Erametsakeskus, Helme Graanul
Kommentaar
Suur puiduhakke vaimustus põhjustas ületootmise
Heiki Hepner,
OÜ Tark Mets omanik, metsandusekspert
Maakondadest tuleb teateid, kus järjest enam leiab energia tootmisel kasutamist puit. Viljandimaal kavatsetakse Olustvere, Suure-Jaani ja Sürgavere põlevkiviõlil töötavad katlad üle viia puiduhakkele.
“Läti turg pole aga üldse parem kui Eestis. Lätis on veel kehvem hinnataseme,” ei näe firma Latesto omanik Jaanus Keerberg Lätis meie firmadele Narvas puidukasutuse ärajäämise järel päästerõngast. Narva elektrijaamade lepingu katkemise tõttu kasvas ka RMKs madalakvaliteedilise puidu ladu 2012. aasta lõpuks 100 000 tihumeetrini, mis tuleb tänavu realiseerida. EUWIDi (Europäischer Wirtschaftsdienst) teatel lõpetas Skandinaavia suurim pelletitehas, tehnilise tootmisvõimsusega 450 000 tonni aastas, 2012. aasta lõpus töö. Põhjustena toob AS Biowood Norway pelletiturul oleva liigse tootmisvõimsuse, madalad hinnad ja tehnilised probleemid tehases.
Samas teatas Baltimaade suurim puidugraanulitootja AS Graanul Invest, et rajab Ebaveres ostetud graanulitehase juurde 20 miljoni euro eest koostootmisjaama.
Graanul Investi tütarfirma AS Pellest omandas tänavu suvel Eesti ühe suurema graanulitootja, Ebaveres asuva OÜ Flex Heat Eesti. Varem taanlastele kuulunud tehas kannab nüüd ärinime OÜ Ebavere Graanul. Ebaveres asuv tehas toodab aastas 110 000 t puidugraanuleid. Ebaverre kavandatava koostootmisjaama projektvõimsus on 25 MW, millest elektriline võimsus 7 MW ja soojuseline 18 MW. Jaam kasutab hakkepuitu, raiejäätmeid ja puukoort.