Kuidas maksustatakse metsa müüki?

 

MAALEHT: Lugeja küsib: Ma sain metsa kinkelepinguga tänavu märtsis. Nüüd on küsimus, et kui mets läheb müüki, kas mul tuleb siis metsamüügist saadud rahast tulumaksu maksta? Kas tulumaksu maksmisel on vahet, et kui müün tervikuna kogu metsamaa või lasen näiteks osa metsast maha võtta ja müün palgikoormaid või müün raieõigust?

Vastab TIINA NORMAK, maksu- ja tolliameti maksude talituse juhataja:

Kingitud metsamaa müügist saadud kasu ja ka metsamaalt kasvavametsa raieõiguse või raiutud metsamaterjali müügist saadud kasu on tulumaksuga maksustatavad, aga maksustamise reeglid on erinevad.

Tulumaksuga maksustatakse kasu ükskõik millise võõrandatava ja varaliselt hinnatava eseme, sealhulgas kinnisasja või muu vara müügist või vahetamisest.

Kasu vara müügist on müüdud vara soetamismaksumuse ja müügihinna vahe, sellest on õigus maha arvata vara müügiga otseselt seotud dokumentaalselt tõendatud kulud.

Soetamismaksumus on kõik vara omandamiseks ning selle väärtuse tõstmiseks tehtud dokumentaalselt tõendatud kulud, sealhulgas makstud vahendustasud ja lõivud.

Kingitud metsamaa soetamismaksumuseks saavad olla kingituse saaja tehtud kulud (nt maaparanduskulud, truupide ehitus jms). Müügiga seotud on kulud, mida tegemata ei saa vara võõrandamise tehingut sooritada (nt notaritasu, maakleritasu, vara hindamine).

Valem metsamaa müügist saadud maksustatava kasu leidmiseks on järgmine: müügihind – soetamismaksumus – müügiga seotud kulud = maksustatav kasu.

Kui maa jääb omaniku valdusse edasi ja müüakse kinnistul kasvavametsa raieõigust või müüakse kinnistult raiutud metsamaterjali, on saadud kasu maksustamisel erireegel.

Kasvava metsa raieõiguse võõrandamisel loetakse võõrandamisega seotud kuluks ka metsa majandamisega seotud dokumentaalselt tõendatud kulud ning neid saab maha arvata samal või kolmel järgneval maksustamisperioodil raieõiguse võõrandamisest saadud tulust, kui on täidetud need tingimused:

tegu on metsa majandamisega metsaseadusetähenduses;metsaseaduses sätestatud juhul on metsaomanik esitanudmetsa majandamise tegevuse kohta keskkonnaametile metsateatise ja keskkonnaamet on kavandatud tegevuse lubanud.

Kasvava metsa raieõiguse ja raiutud metsamaterjali võõrandamisest saadud kasu võib edasi kanda kuni kolmele järgnevale maksustamisperioodile. Maksumaksjal on õigus vähendada edasikantud kasu maksustamisperioodil tehtud metsa majandamisekulu võrra.

Tulumaksu juurdemakse arvutatakse hiljemalt kasvava metsa raieõiguse või raiutud metsamaterjali võõrandamisest kasu saamise kalendriaastale järgneva kolmanda aasta eest esitatud tuludeklaratsiooni alusel.

Seega saab maksumaksja ise otsustada, millisel lubatud maksustamisperioodil ta soovib kasu maksustamist.

Näiteks müüakse raieõigus 2016. aastal, omanik otsustab maksustamise hetke edasi lükata, sest tal on kohustus raiutud metsa asemele istutada uus mets. 2017. a teeb ta kulutusi metsamaakorrastamiseks, et uus mets istutada. 2017. aastal saab ta 2016. a saadud kasust maha arvata metsa korrastamiseks tehtud kulud ja lükata allesjäänud kasu maksustamise edasi.

2018. aastal teeb ta kulutusi puuistikute ostmiseks ja istutamiseks. Nii võib ta ka selle kulu 2016. a saadud tulust maha arvata.

2019. aastal ta enam metsa majandamiseks kulutusi ei tee ja 2016. a saadud kasust alles jäänud osa maksustatakse nüüd.

 

1Shares