Metsanduslik minidebatt Terevisioonis
31.01.2018
Täna hommikul arutati ETV hommikuprogrammis Terevisioon taas metsateemadel. Sõna metsateadlastel Eestist ja Rootsist.
Teemaks oli esmaspäeval Eesti meedias ringelnud Euroopa teadlaste ühispöördumine, milles soovitati kliimamuutuste leevendamiseks metsasid julgemalt majandada. Teemat kommenteerisid Eesti juurtega metsateadlane Meelis Seedre Rootsi Põllumajandusülikoolist ning Eesti Maaülikooli metsateadlane Raul Rosenvald.
Metsa tuleb kasutada
Meelis Seedre selgitas, et teadlaste ühispöördumise taga oli Euroopa Liidus seatud eesmärk saavutada aastaks 2030 taastuvenergia osakaaluks 35%. Seedre sõnul on seda eesmärki biomassi ja eelkõige puidu kasutamiseta võimatu täita.
Tema sõnul mõistetakse inimeste hirmu, et energia tootmiseks hakatakse kasutama väärtuslikku puitu. Samas arvavad teadlased, et kasutatava puidu omaduste liiga spetsiifiline reguleerimine halvaks süsteemi. Nimetatud pöördumise puhul oligi tegu oma valdkonnas prominentsete teadlaste sõnumiga Euroopa Liidule, et ei reguleeritaks liiga palju.
Seedre tuletab meelde, et kui kasutame ressursse, võime metsa vähem kasutada aga siis peame kasutama midagi muud. Ja kõik muu on palju saastavam. Ta ütleb, et metsa kasutamisel tuleb leida tasakaal, kuid praegu ei ole olukord kindlasti dramaatiline.
Meelis Seedre rõhutab, et on oluline mõista – metsa tuleb kasutada. “Puit on suurepärane ja imeline ressurss ning meil on Eestis vedanud, et meil on nii head ja hästi kasvavad metsad,” ütles teadlane.
Oluline on mõõdukus
Raul Rosenvald nõustub, et kliimamuutustest rääkides on mõõdukas mahus metsa majandamine kasulik ning seda saab teha ka nii, et liigirikkus ei väheneks.
Enda sõnul nõustub Tartu metsateadlane suures osas teadlaste saadetud pöördumisega. Samas näeb ta seal ka omajagu poliitikat.
Rosenvald ei nõustu, et puit on parim alternatiiv taastuvenergia tootmisel. Elurikkuse seisukohalt on sellel tema sõnul just kõige suuremad keskkonnamõjud, näiteks tuule- või päikeseenergiaga võrreldes. Puidu kasutamine kütteks on tema sõnul õigustatud vaid sel juhul, kui seda puitu muuks otstarbeks kasutada ei saaks.
Raul Rosenvald ütleb, et intensiivse puidukasutuse puhul ei ole ka teadlaste hulgas konsensust ja viitab eelmise aasta detsembris tehtud teadlaste pöördumisele, et puidu kasutamine peaks olema teadlikum.
Eestis on tema hinnangul küsimus mahtudes, mille saame uue metsanduse arengukava koostamisprotsessis kindlasti põhjalikult läbi arutada.
Vaata saadet järgi SIIT.
Metsast räägitakse alates teise saatetunni 8. minutist.