Sõjakas metsa-aasta
28.12.2017
Tänavune viimane Maaleht tegi kokkuvõtte aasta põletavamatest teemadest. Kõlapinda sai ka juba mullu alanud diskussioonid metsapoliitika üle. Mõned nimetavad toimuvat metsasõjaks, teised nendivad, et rohkem tuleb tööd teha metsanduspraktikate selgitamisega.
Juba 2016. aasta lõpus alguse saanud sõnavõtud kasvasid käesoleva aasta edenedes aina laialdasemaks, sedamööda, kuidas hakkas paisuma kodanikuliikumise Eesti Metsa Abiks liikmeskond Facebookis. Sõnu seades tagasi end ei hoitud ega hoita praegugi. Loo autor Kristiina Viiron tõdeb, et nii palju sõimu pole metsameeste, iseäranis riigimetsa majandajate aadressil varem avalikult kõlanudki.
Mida metsamehed arvavad?
Terve selle aasta jooksul on metsandus inimeste kriitilise pilgu all olnud. Palju oli süüdistavaid väljaütlemisi, lausa sõimu, sealjuures rohkesti riigimetsa majandaja suunal. Seda, kuidas on metsamehed ennast selle kõige keskel tundnud, küsiti RMK juhilt Aigar Kallaselt.
Kallas leiab, et kriitilisest pilgust on alati kasu, eriti kui see on asjatundlik ja võimalikule probleemile ka lahendust pakkuv. Niisama lahmimisest ei ole kellelegi tolku. “Igaühe jaoks läheb nende kahe vahel piir muidugi eri kohas, aga aastale tagasi vaadates on tähtsaim see, et mets ei jäta enam kedagi ükskõikseks,” ütleb sel aastal taas RMK juhatuse esimeheks valitud Kallas.
Tema arvates on meie ühiskonna “probleem” see, et metsa on nii palju. “Mets moodustab üle poole Eestimaa pindalast ning seda võetakse enesestmõistetavalt, justkui kasvaks mets ise ning selle soodustamiseks pole vaja kuidagi sekkuda. Tegelikult on nii, et kus vähegi põllujupp sööti jäänud või ka maal majapidamine maha jäetud, siis on mets sinna uuesti peale tulnud. Ehk siis – metsa kadumine või hävimine on küll viimane asi, mille pärast Eestimaal muret peaks tundma,” selgitab RMK juht.
Kallas ütleb: “Kuna metsamehed, kes iga päev päriselt metsas tööd teevad, seda ka oma silmadega näevad ja kogevad, ei lase nad ennast meediakärast häirida – imestavad, aga ei vihasta…”
Loe edasi Maalehest.