Soomes kasvab puitmajade osakaal ehituses
16.11.2017
Ehitusuudised.ee:
Soomes on puitmajade osakaal ehituses kasvutendentsis ning üha enam plaanitakse ehitada puidust ka avalikke hooneid: valitsushooneid, lasteaedu, koole, rääkis Tampere tehnikaülikooli eluaseme disaini osakonna professor Markku Hedman täna Eesti suurimal puit- ja arhitektuurikonverentsil “Puit – homse elukeskkonna võti”.
Puidu eelistamisel on mitmeid põhjuseid. “Puidu kasutamine on äärmiselt ökoloogiline. Näiteks Seinäjokil ehitati paar aastat tagasi 6-korruseline maja, mis oli üleni puidust ning selleks, et saada sellise maja tarbeks vajalikku kogust puitu, peaksid Soome metsad kasvama ligikaudu 30 sekundit. See annab hea aimduse kui jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik puit kui ehitusmaterjal on,” tõi Hedman näite.
Hedman imetleb väga, kui palju puitmaju Eestis ehitatakse ning kui palju neid Põhjamaadesse eksporditakse. “Soomlased ei ekspordi kindlasti nii palju puitmaju näiteks Norrasse või Rootsi kui seda teevad eestlased. Soome ettevõtetel on oskus olema, kuidas ehitada mudelmaju, kuid vajaka jääb oskusest, kuidas neid edukalt eksportida,” selgitas ta.
Ometigi osatakse puitu järjest enam hinnata – inimestele meeldib oma kodudes näha puitu, katsuda seda, tunda selle lõhna. Kui varem oli Soomes puidu kasutamine tuleohutusnõuete tõttu rangemalt reglementeeritud, siis enam pole seadused nii karmid, mistõttu kasutatakse puitu aina rohkem. Mudelmajade puhul ehitatakse kõik kodud nö kohe sisse kolimiseks, kus kogu maja ja elamine on täiesti valmis ning midagi ei pea ise juurde tegema, mis on väga mugav lahendus inimeste tänapäeva kiiret elutempot arvestades. Samuti toimub korteri üles seadmine väga kiiresti.
“Ühe korruse jaoks kulub umbes nädal aega ehk kuuekorruseline kortermaja pannakse püsti kuue nädalaga,” tõi professor puitehitusest näite. Selline kiire lahendus tuleb eriti kasuks tihedalt asustatud alade puhul, kus majad saab kiiresti üles seada.
Hedmani sõnul on olnud Soomes keeruline muuta senist süsteemi, kuna aastakümneid on kortereid ehitatud betoonist. “Ehitusettevõtted on harjunud ehitama betoonist, neil on oma väljatöötatud mudelid, süsteemid ja koostööpartnerid. Lisaks on kartus uute materjalide ees ning ka erinevad seadused, mis on vastu võetud betooni kasutavaid ehitusettevõtteid silmas pidades, ega toeta puidust majade ehitamist. Soome valitsus on aga võtnud eesmärgiks muuta olemasolevaid seadusi, et soodustada puitmajade ehitamist. Sellega ehk lisandub puitmajade ehitusesse ka rohkem konkurentsi, mis tooks puitmajade hinna alla,” tõi Hedmani esile, miks puitehitus ei ole veel massidesse läinud.
Loe edasi Ehitusuudiste lehelt.