Varakevadel teeme plaane tulevikumetsa kujundamiseks

Varakevad on sobilik aeg, et vaadata üle hiljuti uuendatud metsaosad ja teha edasisi plaane. Kui sügisel jäid istikud hooldamata ja uuendus seda vajaks, saab praegu olukorda parandada.

Eelkõige on mõistlik hooldada puude ümbert või teha seda koridoridena, siis pääsevad istikud koos lumega neile peale vajunud rohttaimede ja kulu alt. Osapinnaline hooldamine tagab mitmekesisema tulevikumetsa tekke, jättes grupiti või ribadena alles looduslikult lisandunud puu- ja põõsaliike ning rohttaimi. Nii on suure rohukasvuga aladel suve esimeses pooles juba lihtsam teha järgmist hooldust, sest istikute read või istutuskohad on kergemini leitavad.

Metsade hooldamisega saab säilitada ja parandada metsade ökoloogilist seisundit. See eesmärk on ka looduskaitseliste piirangute hüvitise toetusel, mida saab taotleda Natura aladel ja väljaspool neid asuvatel kaitstavatel aladel olevatele metsadele ning mille taotlemisele võiks metsaomanik juba mõtlema hakata.

Erametsaomanikule kompenseeritakse piirangute tõttu saamata jäävat iga-aastast tulu kahe meetme kaudu: perioodi 2023–2027 Natura 2000 erametsades elurikkuse soodustamise toetus ja väljaspool Natura 2000 võrgustiku ala asuvate erametsaalade looduskaitseliste piirangute hüvitamise toetus.

Hüvitise eesmärk on panustada elurikkuse kadumise peatamisse ja taastamisse, edendada ökosüsteemi teenuseid ning säilitada elupaiku ja maastikke ning aidata kaasa kliimamuutuste leevendamisele ja nendega kohanemisele. Toetus aitab väärtustada metsaomaniku panust looduskaitsesse, hüvitades osaliselt metsa majandamisest saamata jäävat ühe aasta keskmist arvutuslikku tulu.

Sellega, kas metsaomaniku mets toetustõigusliku metsaala hulka kuulub, saab tutvuda Maa-ameti geoportaali Erametsatoetuste kaardirakenduses.
Rohkem infot toetuste kohta saab erametsaportaalist.

Autor: Keskkonnainvesteeringute Keskuse metsaosakonna kontrollüksuse juht Andres Orula.

Artikkel ilmus 28.03. 2025 Maalehes.

0Shares